• Team

Metoda Mądrego Szefa 1 - "Komu, Czemu?"

Aktualizacja: 12 kwi 2019


Zadanie powinno komuś i czemuś służyć

Krok 1 - “Komu i Czemu to służy ?”Zabierając się za planowanie lub zarządzanie już na samym początku powinniśmy pamiętać i pilnować czy projekt, zadanie, sprawa nad którą pracujemy, bądź też zamierzamy pracować ma jakikolwiek sens. Dlatego warto zadać sobie pytanie o zasadność naszych działań: “Komu i czemu to służy?”. Nikt z nas nie lubi kiedy okazuje się, że wysiłek i czas poświęcony na realizację jakiegoś celu idzie na marne, ponieważ okazuje się, że nie jest on nikomu do niczego potrzebny. Wtedy najczęściej żałujemy bezpowrotnie straconego czasu, który przecież mogliśmy wykorzystać na coś innego. Dlatego by uniknąć zbędnych frustracji warto przyjrzeć się uważnie składnikom naszego pytania:


“Komu?” - każda czynność, zadanie, projekt ma - a w zasadzie powinien mieć jakiegoś użytkownika, odbiorcę, któremu dana rzecz jest potrzebna. Czasami, jak chociażby w przykładzie przytoczonym w “Perypetiach z Zarządzaniem” jest to grupa użytkowników - mieszkańcy jakiegoś miasta, ale równie dobrze odbiorcą rezultatu może być jednostka jak w przypadku wykonywania okularów dla konkretnego pacjenta. Dlatego by zrobić coś dobrze musimy znać naszego użytkownika. Kiedy znamy naszego użytkownika, czy to pojedynczą jednostkę, czy też grupę użytkowników, łatwiej nam znaleźć odpowiedź na drugą część pytania.


“Czemu?” - użytkownik ma potrzebę, na którą chcemy odpowiedzieć w jak najlepszy sposób, dostarczając rezultat zgodny z oczekiwaniami użytkownika. Poszukujemy odpowiedzi na to, do czego i czy w ogóle nasza praca jest mu potrzebna. Bardzo często zdarza się, że użytkownik czegoś chce, ale w zasadzie to nie wie dokładnie czego, albo wydaje mu się, że coś jest mu potrzebne. Dlatego bardzo ważne jest ustalenie czego użytkownik potrzebuje i czy możemy daną potrzebę zaspokoić.


16 wyświetlenia